Woda niezbędna do życia

Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak miejsce w którym żyjemy determinuje nasze życie. My, którzy mieszkamy w Europie nie musimy martwić się wieloma rzeczami, mamy pełny dostęp do wody i jedzenia. Ludzie z innych zakątków świata nie mają tak kolorowo. Takie miejsca jak Indie czy kraje afrykańskie to istny poligon, na którym miejscowa ludność jest zmuszona walczyć o codzienny byt, między innymi również o prawo do wody pitnej. Niektórzy ludzie nie szanują przywileju jakim jest dostęp do wody i ją marnują. inni mogą tylko o tym pomarzyć.

Kobiety w krajach afrykańskich każdego dnia przemierzają parę kilometrów by dotrzeć do studni i naczerpać wody do kanistrów, które transportują na głowach. Może się okazać po dotarciu na miejsce, że studnia wyschła i wracają z niczym do domu. Panuje głód i susza. Bez jedzenia można przez jakiś czas przeżyć, lecz woda jest niezbędna do życia. Nasz organizm składa się w większości z wody.

W Indiach w dzielnicach biedy tez często brakuje wody zdatnej do picia. Zanieczyszczenie środowiska powoduje, że czerpanie wody z pobliskiej rzeki jest wręcz niebezpieczne dla zdrowia i istnieje wysokie ryzyko śmierci. W rzekach robi się pranie, ludzie się kąpią, wyrzuca się do niej śmieci. W takich warunkach ciężko o zachowanie higieny osobistej i dobrego stanu zdrowia.

Miejscowa ludność ma pełne prawo do wody pitnej. To podstawowa potrzeba każdego człowieka, nieważne gdzie przyszło mu żyć. Szanujmy więc wodę pitną bo to skarb, do którego niektórzy ludzie mają bardzo ograniczony dostęp.