

Nie od dziś ekipy remontowe i budowlane korzystają z nowoczesnych elektronarzędzi oraz innych urządzeń wspomagających ich pracę. Należą do nich m.in. osuszacze, które znacząco przyspieszają proces odgrzybiania budynków lub pozbywania się tzw. wilgoci technologicznej. Jakich osuszaczy używają najczęściej profesjonaliści?
Osuszacze przemysłowe – zastosowanie
Najszerzej rozpropagowane i najbardziej wydajne są osuszacze przemysłowe, zwane również budowlanymi. Służą one głównie do osuszania ścian i fundamentów obiektów o dużych powierzchniach, lecz równie często są używane do osuszania basenów. Urządzenia te mogą pracować w bardzo niskich temperaturach, dzięki czemu prowadzenie prac budowlanych z ich wykorzystaniem może się odbywać nawet w warunkach zimowych. Są jednocześnie trwałe za sprawą metalowych obudów, nie ulegają więc łatwo uszkodzeniom mechanicznym – w przeciwieństwie choćby do osuszaczy domowych, będących urządzeniami dalece bardziej delikatnymi.
Oczywiście osuszacze przemysłowe mają też swoje wady. Zaliczymy do nich duże gabaryty oraz energochłonność, w znacznym stopniu przewyższającą poziom zużycia energii urządzeń przeznaczonych do pracy w mniejszych pomieszczeniach. Z tego względu najczęściej używa się ich w razie konieczności:
- szybkiego osuszenia ścian lub fundamentów nowo wybudowanego obiektu, w celu zakończenia określonego etapu prac,
- pozbycia się wilgoci w obiekcie wielkopowierzchniowym, gdzie mniejsze osuszacze kondensacyjne czy adsorpcyjne nie zdałyby egzaminu,
- przeprowadzenia prac interwencyjnych, np. popowodziowych.
Osuszacze mniejszej mocy w praktyce
Osuszacze przeznaczone do optymalizacji stopnia wilgotności powietrza w mniejszych obiektach są nieco mniej uniwersalne od osuszaczy przemysłowych. Funkcjonują one poprawnie, gdy prace są prowadzone przy dodatnich temperaturach, w warunkach zimowych wymagają natomiast zaangażowania nagrzewnic. Ich zastosowanie pozwala wykluczyć ryzyko zamarznięcia urządzeń bazowych.
W przypadku osuszaczy niewyposażonych w higrometry (tu: wilgotnościomierze) dodatkowym wymogiem bywa także niejednokrotnie użycie wentylatorów. Dzięki poprawie przepływu powietrza w obrębie pomieszczenia czy całego obiektu nie zachodzi niebezpieczeństwo uszkodzenia obecnych tam elementów wyposażenia. Stolarka okienna czy drzwiowa bywa bowiem podatna na raptowne zmiany stopnia wilgotności powietrza.
Choć profesjonalne osuszacze nie należą do tanich, koszty związane z ich użytkowaniem można znacząco zmniejszyć, decydując się na wynajem osuszaczy lub skorzystanie z usług firmy trudniącej się odgrzybianiem i osuszaniem. Działania poparte fachową ekspertyzą pozwalają ograniczyć długość trwania prac do minimum, zapewniają też efekt zgodny z zamierzeniami.