

Zależnie od wielkości uszkodzeń lakieru na karoserii dobrać można metodę, która pozwoli naprawić uszkodzenia i przywrócić pojazdowi jego wcześniejszy wygląd. Rozwiązania stosowane obecnie w lakiernictwie samochodowym są efektywne, szybkie oraz rozsądne pod kątem kosztu wykonania naprawy, o ile skorzystasz z profesjonalnego warsztatu oferującego takie usługi. Dodatkowym atutem danego serwisu będzie własna mieszalnia lakierów i profesjonalnie przygotowane pomieszczenia do prac lakierniczych.
Lakiernictwo samochodowe na niewielkie rysy
Przy minimalnych uszkodzeniach powierzchni lakieru, powstałych na przykład wskutek przypadkowych obtarć podczas wsiadania do auta lub wkładania walizek do bagażnika, wystarczy naprawa punktowa, zwana lakierowaniem SPOT. Bez demontażu lakierowanych elementów naprawiane są usterki w obrębie każdej części karoserii, a dodatkowe zalety tej metody to:
- możliwość zastosowania na innych częściach pojazdu, w tym obudowach lusterek, zderzakach, czy felgach aluminiowych,
- prace bez demontażu poszczególnych elementów, czyli bez ingerencji w strukturę auta, dokładnie w miejscu powstania rys,
- koszty niższe niż w przypadku bardziej rozległych prac lakierniczych; zasadność zastosowania metody SPOT powinien zawsze określić lakiernik.
Powyższa metoda stanowi jedną z wielu stosowanych w myśl Smart Repair, czyli punktowych napraw niewielkich obszarów danego pojazdu w lakiernictwie samochodowym. Naprawy takie to również oszczędność czasu.
Przeczytaj również Jak dobrać kolor lakieru samochodowego?
Lakiernictwo w naprawach panelowych
Większe uszkodzenia i wgniecenia wymagają bardziej rozległych oraz radykalnych działań, aby efekt był zgodny z zamierzonym. W tym przypadku najczęściej demontowany jest dany panel, na przykład drzwi auta, aby ułatwić blacharzom i lakiernikom dalsze działania, na przykład poprzez ułożenie drzwi na powierzchni płaskiej. Podczas takich działań:
- nie występuje ryzyko uszkodzenia sąsiadujących elementów karoserii, ponieważ zdemontowana część naprawiana jest osobno,
- naprawa pozwala przywrócić pełną funkcjonalność, a także estetyczny wygląd danej powierzchni,
- można dokładnie polakierować element karoserii bez konieczności zabezpieczania innych powierzchni auta.
Wysoka jakość korekt w lakiernictwie samochodowym jest efektem prawidłowego zastosowania dostępnych urządzeń, narzędzi oraz preparatów. Z naprawami panelowymi idą zatem również w parze rezultaty, które spełnią Twoje oczekiwania.
Lakierowanie całego auta – procedura
Defekty powstałe na skutek zdarzeń drogowych, a także od nieprawidłowego użytkowania lub nieodpowiedniego dbania o powierzchnię lakieru sprawiają, że dla odzyskania dawnej świetności auta może być potrzebne lakierowanie całej karoserii. Fachowe działania specjalistów z branży lakiernictwa samochodowego dzielą się zazwyczaj na kilka etapów:
- przygotowanie, czyli usunięcie dotychczasowych powłok lakieru, mycie oraz odtłuszczanie powierzchni,
- nałożenie podkładu oraz jego precyzyjne wygładzenie – taka powłoka lepiej zwiąże lakier i zapewni jego przyleganie,
- nałożenie lakieru bazowego w odpowiednio dobranym kolorze, a następnie nałożenie lakieru bezbarwnego po wyschnięciu poprzedniej powłoki i polerowanie suchej powierzchni.
Niezwykle istotne jest przestrzeganie czasu schnięcia oraz warunków pracy zalecanych przez producenta poszczególnych preparatów. Stosowanie się do tych zaleceń pozwala uwolnić potencjał danego środka i zwiększyć jego trwałość.
Innowacje w lakiernictwie – niedoskonałościom zaradzą fachowcy
Stosowane obecnie lakiery samochodowe, podkłady oraz wszelkie preparaty służące do naprawy uszkodzeń powłok karoserii sprawiają, że po oddaniu auta do warsztatu lakiernictwa samochodowego znacznie sprawniej przebiega późniejsze samodzielne czyszczenie i konserwacja karoserii.
Odnowione lub przemalowane auto będzie zatem wygodniejsze w użytkowaniu, a jego powierzchnia profesjonalnie zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz przed negatywnym wpływem innych czynników, w tym opadów atmosferycznych.